1 триместр 

Чудова новина – вагітність! Розпочинається нове життя, світ спалахує новими барвами, хочеться жити, радіти, дихати, наповнюватись, рости…!


Аж раптом, токсикоз… Нудота, млявість, поганий настрій та самопочуття. Чи це норма?

 


Давайте поглянемо на таку ситуацію: ми вставляємо у комп’ютер флешку – інородний об’єкт. Що відбувається далі? Комп’ютер шукає флешку, ідентифікує її, починають встановлюватись драйвери – інакше кажучи, комп’ютер «ковбасить». Приблизно те ж саме відбувається з мамою, коли настає вагітність. Якщо всі програми заздалегідь налаштовані, готові, тоді зустріч відбувається плавно і легко. І навпаки, якщо підсвідомо мама не готова до майбутнього материнства (навіть, якщо вона дуже хоче стати мамою, навіть якщо дуже чекала вагітності), її починає «ковбасити» - трапляється токсикоз.


Токсикоз нічого приємного і корисного не дає мамі та дитині. Власне тому, при перших проявах токсикозу, я раджу поспілкуватись зі спеціалістом – перинатальним психологом або інструктором по підготовці до пологів. Декілька занять, які підготують маму до майбутнього материнства, дадуть правильне усвідомлення процесу та тілесне прийняття вагітності. Індивідуальний підхід до вашого стану подарує глибоку релаксацію, позбавить маму від неприємних відчуттів та поверне радість очікування дитини. Також на даному етапі, і – особливо – у випадках прогресуючого токсикозу – будуть корисні спеціально підібрані вправи з гімнастики, йоги та аквапідготовки.

 

===================================


Яку репліку найчастіше чує вагітна жінка? Як ви думаєте?


- Не хвилюйся! Тобі не можна! Тобі потрібні позитивні емоції!


Напротязі усіх 9 місяців? Цікаво, чи існують мамусі, яким це вдалось? Ні! Але підсвідомо виникає почуття вини: я хвилююсь, а мені не можна; я можу зашкодити дитині; тощо
Що робити, коли виникають негативні емоції – інколи лячно або сумно, інколи спалахує гнів і хочеться побити посуд та жбурнути чимось важким у дратівливе джерело, інколи наздоганяє образа – величезна і незбагненна, як у дитинстві, просто так, на весь світ… Чи зі мною все гаразд і як це подолати? Треба ж – кажуть – радіти!


Насправді, вагітність – це неймовірний гормональний сплеск; відповідно, на хімічному фоні – емоційний вибух. Кожна емоція приходить як сигнал від дитини – вона гормонально викликана і дає зворотній зв’язок мамі, готує до майбутнього материнства. Наприклад, страх – емоція, яку викликає плід спеціально, щоб дати змогу мамі турбуватись про себе, дбати про майбутнього мацьопу, готуватись до пологів, бути уважною та дбайливою. Сум та журба – емоції, які ембріон створює, аби допомогти відпустити те життя, що було до вагітності – інтереси і захцянки, часто цінності, коло спілкування, мрії і бажання - і перейти у новий статус: стати мамою. Роздратованість та агресія допомагають знайти ресурс, коли його бракує. Під час вагітності майбутній мамі часто здається, що в неї замало сил, обмежені можливості. В такій ситуації агресія може бути добрим помічником, стане у принаді в критичній ситуації, наприклад - інколи - гнів може згодитись під час пологів.


Емоцій не варто боятись, їх потрібно проживати – сильно, активно, яскраво. Допомагати почутям виходити з тіла назовні диханням, звуком, рухом, творчістю. Як тільки емоція вичерпається – вона щезне. Навпаки, невичерпана емоція турбуватиме довгий час, не дасть спокою і може перерости в некерований стан. Або ж, запресована всередину, вилізе іншим боком: напруженням, болями, хворобою.


А як же мацьопа у животику? Як він реагує на мамині емоційні прояви?


Впродовж вагітності відбувається не тільки фізичний (тілесний) розвиток ембріона, але й емоційний. Мацьопа на гормональному рівні усвідомлює різні емоції і проживає їх разом з мамою. І тут найголовніше не яка це емоція (позитивна чи негативна) а як мама навчилась проявляти та проживати емоції. Найкраще, коли мама не боїться і не соромиться свої емоційних проявів, і дає змогу мацьопі відчути, як виникає, проживає себе і у що перетворюється сум, агресія, провина, жаль, радість, тощо…


Не бійтесь своїх емоційних проявів, дивіться на них з цікавістю дослідника і передавайте – транслюйте - дитині способи, якими ви навчились проживати ваші відчуття!

 

2 триместр

Фізичні вправи під час вагітності – причина хорошого настрою та самопочуття, запорука гармонійних, безболісних, вдалих пологів. Власне тому (якщо ви не почали раніше), саме час присвятити увагу вмінням дихати та розслаблятись, напружувати окремі м’язи і вивільняти енергію. Важливо пам’ятати: повноцінна підготовка до пологів складається не тільки з тілесного чинника. Не менш корисні: інформаційні, тренінгові та психологічні (наприклад, підготовка до свідомого батьківства) знання та навички.


Ось основні аспекти фізичної підготовки, на яких варто зосередитись майбутній мамі:
1. Дихання. Належить засвоїти основні навики дихання при переймах і загально-оздоровлюючі практики глибокого дихання. Вправи подарують Вам тілесно-емоційний баланс і насолоду від життя - завдяки радості дихати на повні груди щодня.
2. Спеціальна гімнастика (йога, фітбол, плавання, пілатес, фітнес). Гімнастика технічно пристосовує м’язи, суглоби та зв’язки до поступово зростаючих навантажень вагітності і готує маму до екстремальних пологових напружень.
3. Підготовка м’язів промежини. Хочете народити без болю і розривів? Готуйте тканини промежини заздалегідь, і з фахівцем!
4. Релаксаційні техніки. З розслабленням приходить насолода, з насолодою – впевненість, з впевненістю – довіра. Напруженням викликає біль, біль провокує страх, тривога блокує розум і перенапружує тіло. Треба вміти розслаблятись в будь-якому стані, в довільний момент, «за командою» розуму.


Готуватись з фахівцем – надійно та приємно. Однак, декілька простих вправ можна і варто опрацювати самостійно і виконувати щодня.


Спершу засвоїмо глибоке дихання. Починаємо робити максимально довгий вдих і видих: так начебто дихає безмежний океан - глибоко, повільно, потужно. Слідкуємо за рівномірністю дихання, і можемо порахувати про себе до 5 ударів пульсу на вдиху та на видиху. Не робіть пауз між вдихом та видихом!


Це чудове природне (так дихає ваша дитинка в животику) дихання дарує неймовірне відчуття легкості та розслаблення в цілому тілі. Для поглиблення відчуттів вдих та видих будемо робити шумно, через прикриті губи, народжуючи звук, ніби хвиля прибою набігає на берег та відкочується в океан.


До вправи варто додати релаксаційну техніку, так званий «диктант уваги» до всього тіла. Дихаємо, прикриваємо очі і диктуємо власній увазі: «Яскраво відчуваю пальці правої стопи, перевожу увагу на п’ятку, відчуваю гомілку, коліно, стегно… Ясно бачу, яскраво відчуваю, легко розслабляю». І так по цілому тілу. «Диктант» чудово допоможе розслабитись перед сном, зняти тривогу та зайву напруженість в тілі.


Далі засвоїмо вправи з використанням фітболу. Раджу придбати фітбол – він корисний для мами, тата і мацьопи, що скоро з’явиться.


Перша вправа. Щодня, стільки разів, скільки вистачає наснаги, лягаємо спиною на м’яча і гойдаємось вперед-назад, з боку-вбік. Вправа знімає болі у попереку, розвантажує перенапружені м’язи та зв’язки.


Друга вправа. Встаємо на коліна, ноги на ширині плечей, витягаємо руки перед собою паралельно підлозі і спираємось ліктями на м’яч. Погойдуємось вверх-вниз і вправо-вліво та тягнемо м’язи спини таким чином, як наше тіло того просить, просуваючи його вперед (руки котять фітбол) і вертаючи назад. Вправа корисна для хребта.


Третя вправа. Щоб розслабити область між лопатками, раджу сісти на підлогу і спертись спиною на м’яч. Схрещуємо руки на грудях і притискаємо підборіддя до грудної клітинки. Перекочуючись з одного боку на інший, масуємо середину спини.


Четверта - надзвичайно корисна для безпечних пологів - вправа допоможе розвантажити тазостегнову ділянку. Встаємо на карачки, руками впираємось в підлогу. Закладаємо одне коліно на м’яч, прогинаємо спину та намагаємось розтягнути стегно.

 

Під час виконання кожної вправи пам’ятаємо Золоте правило вагітної: розслабляємось з насолодою, тягнемось із задоволенням, працюємо з комфортом, відчуваємо тіло з приємністю.


Бажаю Вам гарного самопочуття, легкості та бадьорості протягом цілої вагітності. Цінуйте себе, пильнуйте за тілом. Ви гідні найкращого! Встигніть подбати про себе: робота та хатні справи зачекають, доки ви будете певні у власній підготовці до пологів та батьківства!

 

3 триместр

Що відбувається з малюком у третьому триместрі? Початок цього періоду – справжній час змін. Мацьопа у животику перевертається, щоб розпочати життя голівкою вниз (на підсвідомому рівні це може сприйматись, ніби цілий світ раптом «став з ніг на голову»). Простору тепер бракує, обмеження відчуваються на дотик і викликають прагнення до розширення сфери існування. Починаються тренувальні перейми, які сприймаються малюком як мікростреси.


Світ, у якому дитина жила напротязі попереднього терміну вагітності, стає менш комфортним - а відповідно, у малюка з’являється хвилювання про власне майбутнє. І особливо це відчутно, коли мама напружується в очікуванні майбутніх пологів. Найкраще для мами бути спокійною, м’якою, впевненим і ніжним голосом спілкуватись з мацьопою. Пояснювати, що відбувається, малювати перспективу майбутнього як радісну необхідність змінювати життя на краще, виходити на нову територію існування.


Як досягти внутрішнього спокою, впевненого стану рівноваги? Найкращий спосіб – це дбайлива підготовка до пологів. Якщо мама готова до пологів тілесно, інформативно, психологічно, це подарує їй гармонію та душевний баланс. «Я знаю, як відбуваються пологи; розумію, що мені потрібно робити; маю навички дихання і досвід релаксації; відповідно – все буде добре!» Такий настрій передається мацьопі і з такою життєвою позицією набагато комфортніше іти у пологи.


Випадкові сумніви, миттєве хвилювання притаманні мамі у будь-якому разі, та це природньо! Якщо натомість Ви маєте нав’язливі страхи та багатоденне напруження – зверніться до перенатального спеціаліста, який допоможе повернути радість від очікування майбутньої зустрічі з мацьопою. Можна підготуватись до пологів разом з татом, або в групі таких самих майбутніх матусь, або суто індивідуально. В будь-який спосіб ви допоможете малюку сприйняти пологи як природнє явище, яке логічно завершує період вагітності. Ви збудите в мацьопі потребу перейти на новий рівень існування, і сформуєте у майбутньої людини впевненість у власних силах. Відтоді сміливість та позитивність, які ви закладете в нервову систему, дозволять позитивно сприймати зміни у житті та з цікавістю дивитись на нові можливості, що передбачає великий світ.

 

===================================

 

9 місяців вагітності плинуть досить швидко – іноді бракує часу ретельно підготуватись до найважливішого: вдалих, приємних, комфортних природних пологів. Тоді виникає потреба за декілька днів зрозуміти, що є найважливішим, до чого бути готовим, які ризики, як поводитись у пологах. Спробую дати декілька основних порад.


Найважливішими факторами, які можуть полегшити матусин стан у пологовому будинку, є:

  • активне дихання для знеболення, розслаблення та відновлення сил
  • розслаблюючий рух для співпраці родового каналу з плодом
  • знання особливих позицій, які допомагають гармонізації стану мами і дитини в пологах
  • навички релаксації та знеболення на кожному з етапів
  • вміння відволіктись від некоректних думок і переключити увагу на ресурсні стани: задоволення, впевненість, співпраця

Напередодні пологів (якщо Ви не зробили цього заздалегідь), спробуйте принаймні почитати про вищезазначені фактори самоналаштування. Звичайно, найкраще довідатись ретельну інформацію про техніки пологової поведінки у фахівців і під дбайливим наглядом відтренувати навики дихання, руху, релаксації, доречних позицій.


Важливо пам’ятати: основний гормон, що відповідає за активну пологову діяльність, називається «окситоцин». Він виділяється тоді, коли породілля відчуває любов, затишок, тепло, ніжність, довіру, комфорт. Окситоцин прибуває, коли тіло максимально розслаблене, і забезпечує активне скорочення матки.


Отже, намагайтесь поглибшувати стан внутрішньої рівноваги, відчуття тепла, м’якості і довірливого спокою усіма можливими для вас способами – і тоді, завдяки правильній біо-хімічній та нейро-психологічній активності, пологи відбуватимуться природним чином: легко і швидко, без неприємних вражень, на здоров’я мамі і дитині.

 

Народжуйте з радістю і будьте впевнені в собі! 

 

Ольга Шнайдер - Перинатальний психолог, автор "Школи підготовки до батьківства",  педагог раннього розвитку, тілесно-орієнтований тренер, керівник Родинного центру “Мацьопа”; педагог-методист, слінгоконсультант та консультант з грудного вигодовування, мама.