В незлічену давнину, море весен тому, жили на нашій землі сильні і красиві люди. Плем’я їх звалось «слов’янами». Чарівними були тамтешні люди: чоловіки – мужні і сильні, жінки – вправні і прекрасні. Цікаво, де вони брали свої чари? Що робило їх славними?


Можливо, їли спеціальну їжу? Вітаміни, мікроелементи, біодобавки? Ні, харчувались просто: пили звичайну джерельну воду, їли м'ясо і хліб.
Чим займались вони, стаючи сильними та сміливими? Невже, просто дихали свіжим повітрям (якого зараз і в горах край мало), раділи сонечку і друзям (замість того, щоб жити в стресі), часто обіймали одне одного (уникаючи заздрощів и лайок)?


Ні, це не вся правда. Істинна таємниця наших предків в тім, що вони цінили Живу, шанували Здраву та славили Ладу.
Жива вчила слов’ян бути веселими, завзятими і активними. Цінувати таємницю існування, набирати життя в серце – повний келих! - і пити до дна кожен день.


Здрава дбала, аби плем’я було здоровим і загартованим. І літом, і зимою Здрава слідкувала, щоб кожен член сім’ї – і дорослий, і мацьопа - щодня обливались крижаною водою, купались в річці чи плавали в озері. Дорослих і дітей вчила швидко бігати, цупко триматись в сідлі,вправно лазити по деревах і скелях, володіти мечем, завзято танцювати, азартно боротись, а головне – навантажувати тіло і долати природні негоди із задоволенням. Здрава турбувалась, аби її улюблені діти добре спали, смачно їли, з кожним днем здоровіли! Тому було це плем’я непереможним. Якщо хтось приходив гостювати, захоплювався слов’янами, надихався Здравою та Живою, переймав традиції, або лишався жити тут.


Була ще Лада. Ніжна та лагідна, тиха та тепла. Лада наповнювала кожен дім, жила у кожній сім’ї. Лада співала колискові, зігрівала обіймами, вітала поцілунками, створювала казковий світ любові, турботи, ніжності.


Що ж сталось з нашими предками? Де поділись непереможні і красиві люди?

 

Плинув час. На зміну Живі, Здраві та Ладі пришли інші, чужі боги.


На нашій землі став царювати Бізнес. Великий бог Бізнес витіснив Живу, бо набрехав усім, що гроші – вельми висока цінність. Буцімто за гроші можна купити життя, здоров’я, любов. Принаймні, спеціальні мікстури та бальзами, пігулки та креми – і бути здоровими і красивими. Розцвіли, мов кропива, аптеки та косметичні заклади – і відтоді здоров’я та краси стало менше. Люди забували серед гармидеру та термінових справ жити, радіти сенсу і неповторності буття,дихати на повні груди, сяяти від усвідомлення, що живуть. Бачать, рухаються, відчувають, люблять. Зовсім Живу занедбали, а згодом і пам'ять про неї стерли.


І Здраву забули. Натомість з’явилась страшна і непоборна Хвороба. Вона, наймичка Бізнесу, надто полюбляла робити шоу. Швидко набула Хвороба нечуваної популярності. У всіх на устах –тільки вона, думки і чутки – про неї. Слова – теж у її славу: «Що робити, щоб не хворіти? Як попередити хворобу?». Люди стали присвячувати їй купу часу та уваги: «Захворів - то ж сиди вдома!», зосередься на слабості. Не так, як раніше: тільки зима прийшла – ну ж бо в снігу купатись, Здраві служити! Надто бояться сьогодні Хворобу: «Ні, не підемо гуляти. На вулиці мороз. Можемо захворіти!». Ще й Бізнес тут допомагає вустами лікарів: «Треба купити ліків, щоб Хворобу подолати. Але ж беріть найдорожчі, і для цього заробляйте більше грошей! Тоді я назву вас гарними батьками, турботливими дітьми».


А правду про Здраву спаплюжили! От скажіть, хто зараз, якщо не хворіє, буде, наприклад, робити ранішні розминки – щоб зміцнити тіло і підняти рівень здоров’я? Де там! Люди навіть не розуміють, що в напрямку здоров’я можна зайти так само далеко і надійно, як в бік хвороби. Лінуються і вільний час проводять біля телевізору, за комп’ютером, або просто лежачи на канапі. Зрідка знаходяться люди, що прагнуть наблизитись до здоров’я –але ж все не нашими, чужинськими практиками: йогою, фітнесом, спортом – замість закалювання, прогулянок, гри.
А що з Ладою? Лише зрідка могла вона знайти вільний куточок у домівці, щоб перепочити. Натомість розвелась ціла хмара маленьких злих демонів на ім’я Проблеми. Вони кусали людей та інфікціювали їх. І люди робились скаженими від тих укусів: з’ясовували стосунки з коханими, ділили оселю з дітьми, знецінювали любов, дратували рідних. І чим завзятіше полювали на тих огидних виродків-Проблем, чим більше присвячували часу хитрим способам їх знищення, чим якісніші зусилля прикладали - тим міцнішими і рясними ті Проблеми ставали. Подивись уважно на людей на вулиці: ходять, немов чужі, сваряться за місце у транспорті, сперечаються – хто розумніший, ображають і ображаються. Діти поза увагою, на самоті з комп’ютерами, з ними не гуляють і не бавляться, а ізолюють в садочок чи школу. Тому в друзях у дітей і батьків ходять Бізнес, Хвороби, Проблеми.

Як будемо, друже, жити далі? Хворіти, лікуватись, знов хворіти, знов лікуватись, боятись захворіти, боятись лікуватись – і сидіти вдома, кутатись в коц, їсти ліки, попереджувати проблеми. Шанувати профілактику захворювань - і хворіти, хворіти, хворіти!


Хочеш так? Чи, можливо…


Згадаєм про Здраву! Почнемо поважать здоров’я - і здоровіти: закалюватись, плавати, бігати, подорожувати, дихати, знаходитись у контакті з природою. І літом, і зимою – будьмо активні і будьмо здорові!


Відновимо традиції Живи – і радіймо кожному дню, яскравій хвилині, погляду, одне одному, сонцю і дощу, морозному і спекотному часу. Берімо життя, смакуймо його!
Давайте покличемо Ладу в оселю – посміхнемось і поцілуємо дітей, відкриємо серця для турбот і любові. Знайдемо час бути разом і бути щасливими!